ARA TEKLİF AL
0850 3074359
TIKLA TEKLİF AL
TEKLİF AL
WHATSAPP HATTI
0(506)112-2755

Kasko Sigortası Avantajlarından Yararlanın

 

Kasko sigortası araç için yaptırılan bir sigorta türü olarak karşımıza çıkar. Araç sahipleri araçlarına hem trafik hem de kasko yaptırırken bazı hususlara dikkat ederler. Bununla birlikte sigortalar hakkında önemli detayları bilmek karar verme sürecinde etkilidir. Peki kasko sigortası ne demek, avantajları nelerdir? Popüler bir konu olarak bilinen bu konuyu sizler için araştırdık. Hadi gelin hep birlikte derlediğimiz içeriğimizi yakından inceleyelim.

 

Kasko Sigortası Ne Demek?

Kasko sigortası aracınızı türlü risklere karşı teminat altına alır. Araç sigortaları arasında önemli bir sigorta türü olarak bilinir. Kazaya karışan araçlarda hasar ne kadar büyük olsa bile piyasa değeri kadar ücret alınabilir. Bunun nedeni yapılan ödemelerdir. Küçük maliyetli durumlarda sigorta şirketiniz ödemeyi yapar.

 

Günümüzde birçok araç trafikte bulunur. Bununla birlikte riskler her zaman olağan şeylerdir. Ancak tedbir almak ve kurallara uymak bu noktada önemlidir. Her araç olası kaza durumları ile karşı karşıya kalabilir. Ayrıca kontrol dışı durumlarda yani hırsızlık ve deprem gibi durumlarda da araç hasar alabilir.

Kasko Fiyatı Nasıl Belirlenir?

Kasko yaptırmaya karar veren araç sahipleri fiyat konusunu merak eder. Kasko fiyatlarında en temel faktör; kasko değeridir. Kasko değeri araç bedeli demektir. Bu bedeli belirleyen faktörler aşağıdaki gibidir:

 • Aracın markası ve modeli
 • Aracın üretim yılı
 • Aracın motor hacmi
 • Aracın kaza geçmişi (kaza yapıp yapmaması)
 • Araca eklenen cihaz veya aksesuarlar

Bahsettiğimiz tüm bu maddeler Motorlu Taşıtlar Vergisi hesaplamalarında da geçerlidir.

 

Kasko Değeri Nasıl Belirlenir?

Kasko değeri piyasaya göre değişkenlik gösteren bir konudur. Bu değerler her ay düzenli olarak yenilerek sürücülere sunulur. Bununla birlikte araç kasko değerini online bir şekilde hesaplamak oldukça kolaydır. Türkiye Sigorta Birliği internet sitesinden Kasko Araç Değer Listesini inceleyerek bunu gerçekleştirebilirsiniz.

 

Kasko Sigortası Avantajları

Kasko konusunu ayrıntılı bir şekilde tanımladıktan sonra avantajlarını sıralayabiliriz. Araç sigortası oldukça yararlı durumları bünyesinde barındırır. Bu faydalar şöyledir:

1. Hasarların Karşılanması

Kasko poliçesinde hasarların karşılanma durumları değişebilir. Poliçe sadece karşı tarafın verdiği hasarları değil kendinizin de verdiği hasarları kısmen karşılayabilir. Bu durumun kısmen veya tamamen olacağı poliçede belirtilir.

2. Çekici Hizmeti

Aracın kaza yapması durumunda çoğu kez aracın hareket etmediği görülür. Böyle durumlarda çekici hizmetinin ücretsiz olması, sürücüyü rahatlatan bir detaydır.

3. Yedek Araç İmkânı

Kaza sonucu aracınızı kullanamadığınız zaman için yedek araç imkânı sunulur. Böylelikle aracınız onarım sürecindeyken rahatça hareket etmeniz sağlanır.

4. Hırsızlık Durumu

Hırsızlık gibi durumlarda ek bir bedel ödemek gerekebilir. Bazı sigorta şirketleri bu ücreti talep edebilir. Kasko bu gibi durumlarda yine kısmen veya tamamen telafi durumu gerçekleştirebilir. Araca hırsızlık girişimi yapılsa dahi poliçe kapsamında bu durumlar karşılanabilir.

5. Doğal Afetlerde Oluşan Zararlar

Deprem, yangın, yağmur ve dolu gibi durumlarda araçta meydana gelen zararlar kasko tarafından karşılanır.

6. Sağlık Durumlarında Destek

Kaza sonrası oluşabilecek can kaybı veya yaralanma gibi durumlarda kasko destek verir.

7. Ek Hizmetlerden Yararlanma

Kasko poliçesine sadece koşullu durumlar için gerekli olanları değil farklı hizmetleri de ekleyebilirsiniz. Örneğin araç aksesuarlarının teminatı ve çilingir gibi ek hizmetleri güvence altına alabilirsiniz.

 

Kasko Sigortası Teminatları Neler?

Kasko sigortası ana teminatlarını merak ediyorsanız sizler için şu şekilde sıraladık:

 • Kaskolu aracın herhangi bir sebepten dolayı yanması
 • Aracı çalmaya teşebbüs veya parçasının çalınması
 • Kaskolu aracın kara yolunda veya demir yolunda başka bir araçla çarpışması
 • Aracın seyir ya da park hâlinde çarpışması
 • Kötü niyete sahip kişilerin araca zarar vermesi
 • Ehliyeti olmayan kişilerin araç için sakıncalı durumları gerçekleştirmesi

Sıralanan bu teminatlara dilerseniz ek teminatlar ekletebilirsiniz. Belli bir ücret karşılığında poliçenizin primini yükseltebilirsiniz. Böylelikle teminatlarınıza ek olarak belirttiğiniz maddeler de eklenmiş olur. Örnek vermek gerekirse yurt dışında sel, yangın ve su baskını gibi durumlarla daha sık karşılaşılabilir. Bu noktada durumları önleyecek şekilde teminatları talep ederek kaskoyu genişletmek mümkündür.

Kasko Kaça Ayrılır?

Kasko sigortası teminatları kişinin bütçesine ve istek ve ihtiyaçlarına göre farklılık gösterebilir. Teminatlar genellikle 4 başlık altında toplanır. Bunlar; dar kasko, kasko, genişletilmiş kasko ve tam kasko olarak bilinir. Bu teminatları ayrı ayrı değerlendirirsek aşağıdaki gibi tanımlamak mümkündür:

Dar Kasko

Dar kaskonun primleri daha düşüktür. Bunun nedeni yukarıda belirttiğimiz maddelerin bu kaskoda yer almamasıdır. Buradaki teminatlar kısıtlıdır ve o şekilde poliçede belirtilir. Ayrıca bu kasko türünün diğer adı mini kasko olarak bilinir.

Genel Kasko

Standart kasko olarak tanımlanır. Ana teminatların hepsi vardır ve çoğu zaman sunulan bir poliçedir.

Genişletilmiş Kasko

Genişletilmiş kaskonun bir diğer adı birleşik kaskodur. Bu kaskoda hem ana hem de ek teminatlar bulunur. Ek teminatların kapsamı oldukça geniştir. Yurt dışındaki herhangi bir hasardan hayvanın vereceği zarara kadar birçok problem teminat altındadır.

Tam Kasko

Tam kaskoda teminatların hepsi bulunur. Bu kaskoda ek teminatları içeriğe dâhil edebilirsiniz. Özellikle genişletilmiş kasko arasında belirgin bir fark vardır. O da tam kaskoda bulunan ek teminatların limitinin daha geniş kapsamlı oluşudur.
  0(506)112-2755